Danmarksmestre 2017 & Landshold VM2017

Se alle resultater her

Landshold VM2017

Ungryttere:

Sasha Sommer med Kommi fra Enighed
Sarah Rosenberg Asmussen med Jósep frá Skarði
Rosemarie Wodschow med Léttir fra Hellesylt
Kristine B. Jørgensen med Týr frá Þverá II
Frederikke Bøgeblad Larsen med Veigur frá Eystri-Hól

Reserver: 

Emilie Tofte Ambo med Dugur frá Þúfu í Landeyjum

 

Senior

Forsvarende verdensmester Julie Christiansen med Bliki frá Efri-Rauðalæk som førstevalg
Dennis Hedebo Johansen med Kolfaxi frá Blesastöðum 1A
Hans Christian Løwe med Eldjárn fra Vivildgård
Sys Pilegaard med Muni frá Hrafnsholt
Frederikke Stougård med Börkur frá Sólheimum
Jón Stenild med Eilífur fra Teglborg
Rasmus Møller Jensen med Garpur frá Kjarri
Thomas Rørvang med Toppur frá Skarði 1

Reserver: 

Søren Madsen med Hárekur frá Hákoti som reserve i pasvæddeløbsdiciplinerne.
Caroline Poulsen og Helgi frá Stafholti som reserve i gangartsklasserne.

Danmarksmestre 2017

Karlslunds T1

Senior: Johann Runar Skulason / Finnbogi frá Minni-Reykjum / 8,22
Ungrytter: Sarah Rosenberg Asmussen / Jósep frá Skarði / 7,72
Junior: Emilie Saaugaard-Haaning / Glæpur fra Nr. Tolstrup / 6,22

T2

Senior: Susanne Larsen Murphy / Brúsi fra Helledige / 8,34
Ungrytter: Sasha Sommer / Meyvant frá Feti / 6,92
Junior: Ida Gerdes Bastrup / Jóki fra Bispegården / 6,21

4.1

Senior: Dennis Hedebo Johansen / Kolfaxi frá Blesastöðum 1A / 7,23
Ungrytter: Frederikke Bøgeblad Larsen / Veigur frá Eystri-Hól / 6,93
Junior: Alva Bonde Hjortkjær / Ösp frá Kvistum / 6,03

Eques 5.1

Senior: Jón Stenild / Eilífur fra Teglborg / 7,74
Ungrytter: Sasha Sommer / Kommi fra Enighed / 6,52
Junior: Laura Louise Ullitz Nielsen / Adam fra Skarholt / 4,40

PP1

Senior: Hans-christian Løwe / Eldjárn fra Vivildgård / 7,84
Ungrytter: Caroline Grønbek Nielsen / Kaldi frá Meðalfelli / 7,42
Junior: Laura Arboe / Fidla fra Árbærjahjáleigu / 0,84

P1

Senior: Charlotte Cook / Sæla frá Þóreyjarnúpi / 21,87 sek
Ungrytter: Alberte Møller-San Pedro / Tigla fra Bækkegården / 24,14 sek.
Junior: Laura Arboe / Fidla fra Árbærjahjáleigu / 26,76

P2

Senior: Charlotte Cook / Sæla frá Þóreyjarnúpi / 7,75 sek.
Ungrytter: Amalie Astrup Jacobi / Steinn frá Bakkakoti / 8,42 sek.
Junior: Laura Arboe / Fidla fra Árbærjahjáleigu / 8,42 sek

5-gangs kombination

Senior: Hans-Christian Løwe / Eldjárn fra Vivildgård / 22,11
Ungrytter: Maja Nymann Biltskov / Ljóno frá Ketilsstöðum / 18,31

4-gangs kombination

Senior: Jóhann R. Skúlason / Finnbogi frá Minni-Reykjum / 15,57
Ungrytter: Rosemarie Wodschow / Léttir fra Hellesylt / 13,80
Junior: Alba Bonde Hjortkær / Ösp frá Kvistum / 11,80

GDC

Askja Thorsdottir / Hvatur frá Hvítanesi / 8,430

GDT

Anne Kathrine Carlsen / Depill fra Vivildgård / 8,420

GDY

Anna Albinus Skadhede / Glymur frá Grófargili / 8,412

GDB

Sys Pilegaard / Fluga frá Langsstöðum / 8,666

GDA

Sölvi Sigurðarson / Ágústínus frá Melaleiti / 8,576